![](https://i0.wp.com/loredanamanciu.ro/wp-content/uploads/2016/04/produse-consumate-aprilie-2016.jpg?fit=1024%2C682&ssl=1)
Produse consumate #12
Bună draga mea!
Ultima astfel de postare a fost la începutul lunii martie, aşadar nu de mult, însă am vrut să scap de goliciuni şi am zis că este timpul să pozez ultimele “victime” şi să adun altele! :)) Vei găsi în postare şi câteva impresii finale şi pentru că nu vreau să te reţin prea mult din treabă, le voi prezenta pe rând.
Din categoria produselor pentru îngrijirea părului am terminat şamponul şi balsamul de la Dove, din gama Nourishing Oil Care, pentru păr uscat, ce îmblânzeşte firele rebele. Miros aşa de bine şi m-am înţeles bine cu ele. Am consumat şi şamponul Gliss Hair Repair Million Gloss de la Schwarzkopf, pentru părul lipsit de strălucire, ce învăluie firul de păr cu o reţea de strălucire pentru sclipiri durabile. Nu aş putea spune că am avut “diamante” în par, dar era strălucitor, dar mi-a plăcut şi a fost ok, pentru că mi-a curăţat părul bine. Am reuşit să termin şi balsamul de păr de la Le Petit Marseillais cu lapte de migdale dulci şi seminţe de in, pe care l-am consumat jumătate pentru pensule – acesta mi-a ajutat pensulele să devină moi şi fine. Însă pentru păr nu mi s-a părut ceva extraordinar, aşa că nu ştiu când voi mai îndrăzni să testez produsele lor.
Am terminat şi două geluri de duş, primul fiind cel cremos cu boabe de cafea de la Yves Rocher, pe care pur şi simplu îl ador şi despre care am scris deja pe blog, într-un review complet. Cred că am ajuns la al treilea flacon şi urmează să–mi cumpăr unul nou. Al doilea gel de duş consumat este de la Ziaja Kids, cel cu aromă de gumă turbo, care are un review complet pe blog.
Am dat gata şi demachiantul bifazic pentru ochi şi buze de la Farmec cu argan, pe care l-am cumpărat când am văzut că Doris îl apreciază atât de mult şi îşi cumpărase 3 bucăţi. Mi-a plăcut, dar nu prea. Mai exact: lasă pleoapele uşor uleioase, pierzi produs datorită sistemului de dozare cu o gaură cam mare, nu demachiază cel mai eficient şi am reuşit să pătez şi cearşafurile cu el. În schimb mi-a plăcut pentru că nu mi-a oferit senzaţii neplăcute la demachiere. Am consumat şi apa micelară de la Ziaja cu ulei de măsline, despre care am scris pe blog. Uleiul de duş Bioderma din gama Atoderm l-am folosit mai mult pentru a-mi curăţa tenul, pe post de ulei de curăţare. Lasă tenul şi pielea moale, fină şi deloc uleioasă.
Mă despart şi de mini crema de faţă de la Vichy Aqualia Thermal, pe care îmi plăcea să o aplic seara pe ten. Miroase foarte frumos, este lejeră şi nu lasă tenul gras. Am de gând să păstrez ambalajul, pentru că sigur îmi va fi util cândva. Am decis că este momentul să mă despart şi de mascara mea preferată din ultima vreme, şi anume Maybelline Lash Sensational, despre care nu am mai apucat să scriu şi asta pentru că are deja prea multe review-uri. Şi eu mă încadrez în categoria fetelor cărora le place şi te încurajez să o cumperi şi tu, pentru că îţi va oferi volum, alungire şi separare, şi nu le va încărca. Tuşul de ochi de la Kallos l-am cumpărat anul trecut, prin vară şi l-am folosit de câteva ori la început, însă acum l-am zărit şi nu prea mai iese aşa bine produs din el, dar trebuie să menţionez că, deşi este un tuş de tip cariocă foarte ieftin, nu s-a uscat. Oferă un negru intens, însă nu garantez că nu va fi nevoie de o reaplicare pe parcursul zilei.
Cred că nu mai este un secret pentru nimeni faptul că sunt fană a dischetelor demachiante de la Ebelin şi mereu le cumpăr. Costă 5 lei pachetul şi conţine 140 de bucăţi. Am mai testat şi câteva mostre şi despre cea de la şamponul Head & Shoulders nu am prea multe de zis, cred că toate l-am testat cel puţin o dată în viaţă. Personal nu am observat îmbunătăţiri în lupta cu mătreaţă (noi avem în baie mereu un şampon mare), aşa că de aceea tot încerc şi altele. Crema de la Secom cu acid glycolic de 10% mi s-a părut puţin ciudată, în sensul că era cam densă şi nu i-am înţeles mirosul. De la Ziaja am testat crema de fermitate de noapte pentru tenul sensibil şi crema protectoare pentru ten cu argan. Cea din urmă mi-a plăcut destul de mult, dar şi cea pentru noapte a fost bună, însă nu pot să spun că am observat îmbunătăţiri. Cantităţile din mostre sunt insuficiente pentru a te convinge că merită sau nu achiziţionat un produs, însă îţi poţi da seama de textura, miros şi dacă ţi s-ar potrivi.
Tu ce produse ai mai terminat în ultima vreme? Ai încercat vreun produs din cele consumate de mine?
Mulţumesc pentru vizită! Te pup!
Uleiul de la Bioderma imi place si mie mult. Cred ca il voi cumpara in varianta de 1 litru :))
Eu nu cred ca voi face pasul asta! 🙂
Te pup!
Gelul de dus cu cafea îl am și eu, si il ador, miroase wow
Sa-l incerci si pe cel cu macadamia – il adooooooor!
Samponul de la Gliss ma tenteaza de ceva timp, doar ca nu stiu de ce cred ca nu va avea efectul asteptata asupra parului meu
Sa stii ca nu am fost impresionata de el…mi-a placut ambalajul, asa a ajuns in mainile mele! E un sampon ok, dar nu este cel mai cel! 🙂
Te pup!
Si eu folosesc uleiul de la Bioderma tot pentru a-mi curata tenul. Imi pare rau sa il folosesc pe corp…e prea bun pentru ten :D. Rar de tot il folosesc pe corp :P.
Ca demachiant bifazic, nu cred ca voi renunta curand la cel de la Nivea, atat de mult imi place. Momentan ma chinui sa termin unul de la Yves Rocher, care e bun si el..dar mai bun e Nivea 😀
Te pup !
Mi-a placut si mie mai mult pentru ten, dar ma bucur ca i-am gasit utilizare! 🙂
Sa stii ca Nivea si pentru mine, pana acum, e cel mai bun!
Te pup si multumesc pentru vizita si comentariu! 🙂
Gelul YR și rimelul îmi plac și mie, iar bifazicul Farmec mi-a lăsat aceeași impresie acum câțiva ani, când l-am încercat (prea uleios, nu cel mai eficient). Dischetele Ebelin sunt și ele printre favoritele mele.
Spor la consumat în continuare! 🙂
Pai gelurile YV de prin blogosfera le-am vazut atat de laudate…incat nu am putut sta deoparte. Si creeaza dependenta! :))
Multumesc! te pup!
Am avut si eu gelul de dus de la yves rocher…de fapt cred ca am avut toate aromele de la ei…imi plac foarte mult 😉
Nu am incercat decat vreo 3 de la ei si doua dintre ele sunt cremoase….mie acelea imi plac, dar o sa incerc si noutatile, ca arata bine! 🙂
Te pup si multumesc tare mult pentru vizita!
Dischetele demachiante Ebelin imi plac cel mai mult, inainte le foloseam pe cele de la Lidl, dar nici nu se compara.
Te pup!
Sunt preferatele mele. Tin minte ca mi-am luat intr-o luna doua pachete diferite, insa unul din ele – cred ca Nivea, au ajuns dischete pentru unghii, sa-mi sterg unghiile. Iar pe celelalte le-am folosit oricum, insa la Ebelin ma intorc mereu cu incredere! 🙂
Te pup!
Gama asta de la Dove miroase super bine. Am avut și eu șamponul, e foarte hidratant, dar mi-a cauzat mătreață…
https://beautybazar.wordpress.com/